Ապրիլի 30-ին Եվրախորհրդարանի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբակցության պատվիրակության անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշակոթողին, լռությամբ հարգեցին մեկուկես միլիոն անմեղ նահատակների հիշատակը։
Պատվիրակության անդամները եղան նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, դիտեցին ցուցանմուշները։
Պատվիրակության ղեկավար Մարտին Քալանան գրառում կատարեց հուշամատյանում. «Շատ կարեւոր է, որ մենք բոլորս՝ քաղաքական գործիչներն այնպես անեն, որպեսզի երբեւէ նման բան տեղի չունենա։ Նրանք, ովքեր մոռանում են պատմությունը՝ դատապարտված են կրկին սխալներ թույլ տալու»։
Մարտին Քալանան իր տպավորությունները կիսելով լրագրողների հետ, նշեց. «Սարսափելի իրադարձություններ են տեղի ունեցել։ Ժամանակակից քաղաքականության համար կարեւոր է, որ մենք դասեր քաղենք այն ամենից, ինչ տեղի է ունեցել անցյալում, որպեսզի նման բաներ չկրկնվեն»։

30 апреля члены делегации фракции консерваторов и реформистов Европарламента посетили Цицернакаберд, где возложили цветы к мемориалу Геноцида армян, почтив молчанием память полутора миллионов невинных жертв.
Члены делегации побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с экспозицией, документами и материалами, свидетельствующими о преступлении.
Руководитель делегации М.Каланан внес запись в Книгу почетных гостей: “Очень важно, чтобы все мы, политические деятели, сделали так, чтобы когда-либо подобного не было. Те, кто забывают историю, вновь обречены на допущение ошибок”.
Делясь впечатлениями с журналистами, глава делегации Европарламента отметил: “Имели место ужасные события. Для современной политики важно, чтобы мы извлекли уроки из всего того, что произошло в прошлом, чтобы подобные вещи не повторились”.