Ապրիլի 30-ին Եվրախորհրդարանի պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբակցության պատվիրակության անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դրեցին Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշակոթողին, լռությամբ հարգեցին մեկուկես միլիոն անմեղ նահատակների հիշատակը։
Պատվիրակության անդամները եղան նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, դիտեցին ցուցանմուշները։
Պատվիրակության ղեկավար Մարտին Քալանան գրառում կատարեց հուշամատյանում. «Շատ կարեւոր է, որ մենք բոլորս՝ քաղաքական գործիչներն այնպես անեն, որպեսզի երբեւէ նման բան տեղի չունենա։ Նրանք, ովքեր մոռանում են պատմությունը՝ դատապարտված են կրկին սխալներ թույլ տալու»։
Մարտին Քալանան իր տպավորությունները կիսելով լրագրողների հետ, նշեց. «Սարսափելի իրադարձություններ են տեղի ունեցել։ Ժամանակակից քաղաքականության համար կարեւոր է, որ մենք դասեր քաղենք այն ամենից, ինչ տեղի է ունեցել անցյալում, որպեսզի նման բաներ չկրկնվեն»։

On April 30 the members of the delegation of the Conservatives and Reformists Group of the European Parliament visited Tsitsernakaberd Memorial Complex and laid flowers at the Memorial of the Armenian Genocide victims, honored the memory of one and a half million innocent victims with a minute of silence.
The members of the delegation had also been at the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents ensuring the Armenian Genocide and observed the exhibit items.
The Head of the delegation Martin Callanan left the following note in the Commemoration Book: “It’s very important that all of us, the politicians do our best in order such thing will never happen. Those, who forget the history, are doomed to make mistakes again.”
Sharing his impressions with the journalists Martin Callanan noted: “Terrible events have taken place. It is important for modern policy that we learn lessons from all this, what happened in the past not to be repeated.”